• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  BODRUM ŞİFA SANATLARI ATÖLYESİ
Reiki İlahi Aydınlanma
Çok değerli üstadımız İsmail Bülbül'ün Reiki ile ilgili bilgi karışıklıklarına, yanlış ve az bilinenlere son verecek, sorularınızı aydınlatacak bu donanımlı kitabı bir ve bütüne hayırlı, uğurlu olsun...

Reiki ile tanışmaya niyetlenenler, yeni başlayanlar ve ileri aşamalardaki tüm öğrenci ve eğitmenler için referans niteliğindeki bu eserin, başucu kaynağınız olması ve en yüksek faydayı sağlamanız dileğiyle... 


Meditasyon Pratiği

Meditasyonda derinleşme ve alınan faydalar kademe kademe gelişir. Bunun için sabırla, dürüst bir çaba ve özveriyle; nasıl ki gün içinde yemek yemeyi, su içmeyi, uyumayı unutmuyoruz, meditasyonu da bu şekilde bir hayati ihtiyaç olarak ele almamız gerekir.


 Her kişinin içinde rahat edip daha kolay, daha çabuk meditatif durum dediğimiz hale girdiğ, beynin alfa dalgaları yaymaya başladığı konuma geçtiği ve bunu koruduğu yöntemler farklı olsa da genel olarak en sık ve kolay uygulanan meditasyonlar için şu biçimde devam edebiliriz:


Meditasyon sırasında rahatsız edilmeyeceğinizi garanti altına aldığınız, içinde huzurlu, motive olacağınız şekilde oluşturulmuş bir mekan, uykuyu davet etmeyen enerjinin akışına izin veren rahat bir pozisyonda, başlangıç olarak yavaş, kendiliğinden nefeslerle gevşeyerek, tercihen gözler kapalı bir başlangıç seçilir. Pasif meditasyon sırasında ihtiyaç duyulduğunda beden hareket ettirilebilir, pozisyon değiştirilebilir.


Müzik, dans, mantra, obje odaklanması, niyet, ritüel ve ortamın hazırlanması ya da bunların kullanılıp kullanılmaması tamamen kişiye bağlıdır.


Meditasyona giriş ve çıkış için (farklı farkındalık düzeylerine uyumlanırken sıkıntı yaratmaması için) kendinize nasıl ki uykuya dalarken ya da uyanırken zaman tanıyorsunuz, -birden hızlı hareketler yapmıyorsunuz- mutlaka 3-4 dakika ayırın.


Genelleme yapacak olursak başlangıçta günde 20 dakikalık (30 dakikayı geçmeyecek) sonrasında sabah ve akşam günde 2 kez ortalama yirmişer dakikalık meditasyonlar seçilebilir. Fakat meditasyonun türü ve kişiye göre bu; beşer onar dakikalarla başlayabildiği gibi daha sık ve saatlere de yayılabilir. Önemli olan meditasyonun gündelik hayatı dengelemesidir, dengeyi bozması değil.


Meditasyonu çok aç ya da tok karnına yapmamanız, uykulu, yorgun vs. zamanlarda uygulamamanız önemlidir.


 Meditasyona giremeyecek kadar huzursuz, hareketli vs. olduğunuz zaman ya da zihin ısrarla belli bir noktadaki odağından çıkamadığı zaman bedensel bir aktiviteden sonra ya da zihnin ısrarla üstünde durduğu noktayı düşündükten sonra meditatif duruma geçmeyi deneyin.

Meditatif hale geçtikten hemen sonra zihinden gelen bir çok düşünce, hissiyat, analiz, plan, konuşma, imge vs.ye maruz kalırsınız. Zihin projeksiyonları üzerine konsantre olmadan, onları etiketlemeden, içine girmeden, yargılamadan, özdeşlesmeden gözlemler ve meditatif hali korursunuz. Fakat meditasyonda zihni belli bir pozisyonda tutmak için zorlama yoktur, akış vardır. Bir süre sonra zihin doğal derinliği, sakinliğini ve uyumuna girer. Örneklemek gerekirse; bu bir tefekkür ya da konsantrasyon meditasyonu ise; zihne gelen diğer akınlar olduğunun farkına varıldığında odaklanılan şeye ve tefekküre sakince geri dönülür, bu bir mantra (sözel anlamı olmayan, zihinde belli bir şeyi çağrıştırmayan, kelimelerin sadece seslerden oluştuğu, fakat taşıdıkları enerjisel niteliklerle tetikleme yapabilen) ya da zikir meditasyonu ise; zihne akın edenler, farkına varıldığında, mantra kaybedildiğinde mantraya kendiliğinden tekrarlanarak dönüş sağlanır. Her seferinde bu şekilde gittikçe zihin daha derin trans hallerine dalarak tek bilinç dediğimiz birlik, bütünlük, boşluk, sonsuzluk, heplik / hiçlik anlarını daha uzun süre yakalamaya başlar ve bu; bir çok açılıma, bilgi / biliş ve farkındalığa ve bununla beraber her alanda genişlemeye, gündelik yaşam ve bilinçte nüfuza sebebiyet verir.


Meditasyon sırasında her gelenin bilincin daha derin katmanlarından ve varoluştan olduğunu, doğal bir süreç olduğunu bilmek önemlidir.

 Çoğunlukla meditasyon sonrasında hiçbir şey hatırlanmaz ya da çok azı hatırlanır, bazen uyuya kalınır, bazen de belli içgörüler, enformasyonlar sağlanır, duyusal değişimler olur, bunlar meditasyon pratiğinizin seviyesine bağlı olduğu gibi o anki zihin-beden durumunuza da bağlıdır; fakat her halükarda farklı düzey ve alanlarda hem farkında olduğumuz hem de olamadığımız belli değişimler ve gerilimlerin salınmaları gerçekleşir. Zihin-bedenin meditasyonla sağladığı fayda ve dönüşüm zamanla yaşamdaki değişimlerle kontrol edilir. Meditasyonun etkisi, sadece yapıldığında değil, yapıldıktan sonra da devam eden, bir çok seviyede, pek çok alanı etkileyen, çok boyutlu bir etkidir.


Kendi kendinize meditasyonu öğrenip deneyimleyebileceğiniz gibi, belli meditasyon tekniklerini uygulayan kişilerin, onları ögreten eğitmen ve kurumlarların bir çok artı sunan rehberlikleriyle de yol almayı tercih edebilirsiniz. Mantralar, semboller gibi anahtarlar olduğundan ve süptil alanı doğrudan etkilediğinden mantra ve sembol meditasyonlarının belli çalışma prensipleri vardır, bunlar her zaman bilinçli ve doğru biçimde kullanılmalıdır.

Nefis bir meditasyon hikayesiyle bitirmek isterim...

"Öğrenci meditasyon ustasına gider ve sızlanır... 'Meditasyonda hiç iyi değilim, otururken her yerim ağrıyor, bazen de uyuyakalıyorum' Usta 'Geçer' diye yanıtlar. Bir süre sonra geri gelen öğrenci; 'meditasyonlarım çok güzel, muhteşem, uyanık, canlı ve huzurlu hissediyorum'... Usta 'geçer' diye yanıtlar.

Kolaylıklar dilerim, yolunuz aydın olsun... 


Ahu Birlik 


Yorumlar - Yorum Yaz