• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  BODRUM ŞİFA SANATLARI ATÖLYESİ
Reiki İlahi Aydınlanma
Çok değerli üstadımız İsmail Bülbül'ün Reiki ile ilgili bilgi karışıklıklarına, yanlış ve az bilinenlere son verecek, sorularınızı aydınlatacak bu donanımlı kitabı bir ve bütüne hayırlı, uğurlu olsun...

Reiki ile tanışmaya niyetlenenler, yeni başlayanlar ve ileri aşamalardaki tüm öğrenci ve eğitmenler için referans niteliğindeki bu eserin, başucu kaynağınız olması ve en yüksek faydayı sağlamanız dileğiyle... 


Reiki ve Seçimler

Reiki ile yola çıkarken eğitmen, dolayısıyla inisiyasyon ve eğitim seçimi her konuda olduğu gibi en temel, önemli merak edilen konulardan biridir. Herkes, tabiri caizse kendiyle eşleşen ve ihtiyacı olan eğitmene doğru neredeyse sezgisel ya da “tuhaf” diyebileceği

Reiki ile yola çıkarken eğitmen, dolayısıyla inisiyasyon ve eğitim seçimi her konuda olduğu gibi en temel, önemli merak edilen konulardan biridir. Herkes, tabiri caizse kendiyle eşleşen ve ihtiyacı olan eğitmene doğru neredeyse sezgisel ya da “tuhaf” diyebileceğimiz bir çekilme yaşar. Eğer Reiki “kısmetse”, öğrenci hazırsa, doğru öğretmen de tam zamanında, yerinde ve olması gerektiği şekilde bulunur. Aynı biçimde Reiki uygulayıcı ve eğitmenleri de ihtiyaç olana doğru çekilirler. Bir eğitmen seçtiğinizde aynı zamanda enerjetik olarak onun tüm silsilesine, soyağacı, mirasına bağlanır ve oradan da beslenirsiniz. Şüphesiz, Reiki’nin her eğitmeni, eğitiminin niteliği ve içeriği -genel çizgileri korumakla birlikte- kendine özgü olacaktır, önemli olan korku ve egoyla değil, sevgi, sabırla rehberlik edebilmek ve buna uygun bir eğitmen seçebilmektir. Her Reiki öğretmeninin mutlaka spiritüel / ruhsal rehber olması gerekmez ve bu beklenmez de; fakat her Reiki öğretmeni mutlaka sistemin şartlarını yerine getirebilir düzey ve sorumlulukta olmalı; yani doğru inisiyasyon bilgisi ve yetisine sahip olmalı ve teknik / temel bilgileri doğru biçimde öğrenciye verebilmelidir.

Eğitmen seçerken dikkat edilecek oldukça hassas noktaları şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Reiki’de inisiyasyon ve uyumlama süreci aslolan atardamardır. Alacağınız inisiyasyonların tüm niteliği, ilerleyiş ve diğer seviyeleri de belirleyeceği unutmayın! İnisiyasyon tekniğinin geçerli olması, yeterli süre ayrılarak, doğru ve birebir yapılması çok önemlidir. İnisiye içeriğini (nasıl yapıldığı), bunun için ne kadar süre ayrılacağını, hangi enerjiye, başka bir deyişle hangi ekol /forma inisiye olacağınızı (Reiki adını verdiğimiz ve önüne başka bir ekol belirteci koyulmadıkça Reiki derken genel olarak bahsettiğimiz temel; Mikao Usuisoyağacına bağlı, geleneksel, Usui Reiki‘dir) ve seviyesini (aşama) mutlaka öğrenin. Yanlış, eksik, özensiz inisiyasyonlar, kaynağı belli olmayan enerjiler, hayali inisiyasyonlar, dünya çapında net olarak belirlenmiş, geçerli kurallara dayanmayan uygulamalar düzeltilmesi maddi, manevi sıkıntılı durumlar ve bugün çok sık karşılaştığımız mağduriyetler yaratmaktadır. Enerjiler, fiziksel ve ruhsal sağlığınız gelişigüzel ya da oyuncak değildir; belli bir nitelik, nicelik, form ve bilgi taşırlar. Usui Reiki inisiyasyonunun tüm dünyada kabul edilen uygulama biçimine gerekli kaynaklardan ulaşabilirsiniz.
  2. Reiki’yi alacağınız eğitmenin soyağacı ve sertifikalarını belgelendirebilmesi önemlidir. Soyağacı; Reiki’ye inisiye etme yetisinin Mikao Usui’ye dayandığını ve eğitmeninize kadar inisiyasyonlarla bu şekilde geldiğini gösteren bir çizgidir, asgari “doğruluğu” ve “korunmuşluğu” sağlayacak en önemli kriterlerden biridir.
  3. Eğitmeninize Reiki hikayesinin detaylarını ve Reiki’ye olan bakış açısını sorabilir, Reiki’yi düzenli bir şekilde hayatının parçası haline getirip getirmediğini bu konuda deneyimli olup olmadığını tartabilir, dilerseniz destekleyici başka ne tip altyapılardan beslendiğini de inceleyebilirsiniz.
  4. Reiki anlık değil, ömürlük bir süreç ve sınırsız bir alana yayılan çok boyutlu bir yolculuktur. Öğretmeninizin inisiyasyon ve eğitimden sonra da ihtiyacınız olduğunda ulaşılabilir biri olduğundan mutlaka emin olun. Seviyelerin her birinde açılacak kapılarda öğretmeninizin; kanallık ve eğitmenlik dışında gönül gözüyle rehberlik de yapabilecek biri olup olmadığı oldukça önemlidir. İnsan ancak kendi geçtiği bir yola ışık tutabilir. Eğitmeninizin kendisinin hangi yolda olduğu, bulunduğu yolun seviyelerini doğru biçimde geçip geçmediği rehberlik noktasında yine çok önemli olacaktır.
  1. Reiki uyumlaması birçok kapı açar; fakat bu açılan kapıların içinde öğrencinin bocalamaması için belli eğitim ve ilimlerle mutlaka desteklenmesi ya da en azından bunlara doğru biçimde yönlendirilmesi gerekir. Verilecek eğitimin, bilgilerin, altyapının, kontrollerin vs. içeriğini öğrenmeniz, bunların beklentilerinizi karşılayıp karşılayamayacağını tartmanız da seçiminiz için aydınlatıcı olacaktır.
  2. Süreç sonunda bir sertifika ya da belge almanız önemlidir.
  3. Elzem sebepler olmadıkça aynı silsile içinde dahi öğretmen değişimi pek tercih edilmez.

Günümüzde soy ağacı ve hangi sisteme, enerjiye göre çalıştığı belli olmayan, “Ben yaptım oldu.” sisteminin, hayali, inisiye tekniği, süreci belirsiz inisiyasyonlarını gerçekleştiren, sistemi eğip büken, gerektiğinde ulaşılamayan, yeterli bilgi, kontrol ve altyapı sağlayamayan, sertifikası olmayan, sahte olan, seviyeleri üst üste almış, toplu inisiyasyon, uzaktan inisiyasyon, seviyeye uygun olmayan tek günlük inisiyasyon yapan kişiler ve bir dolu bilgi kirliliği görebilirsiniz ve bu kişilerin açtıkları yolda (isteyerek ya da istemeden) aynı biçimde ilerlediğinden, bugün Reiki ile ilgili onarımı zor bir çok negatif hikaye ve mağdurla karşılaşabiliyoruz. Bir şeyi düzeltmek, doğru yapmaktan daha zordur. O nedenle lütfen yola çıkarken almaya gönüllü olduğunuz şeyi araştırın ve gerekliliklerinin sorumluluğunu alın.

Öte yandan, herkes meşrebine ve ihtiyacına uygun eğitim vermek ve almakta, Reiki’yi yorumlamak ve kullanmakta özgürdür, ki zaten bu konuda pek de bir yere götürmeyen sınırsız tartışma ve yönelimler görebilirsiniz. Fakat unutulmamalıdır ki; bireysel tercih, “negatif” sonuçlar, hoş olmayan tartışma üslupları tüm Reiki camiasına yüklenemeyeceği gibi, her şeyin uygun bir sebebi olduğunun da takdir edilmesi gerekir. Birey her konuda olduğu gibi bu alanda da üzerine düşen sorumluluğu almalı, jenerasyonlara aktarımı en uygun bulduğu biçimde korumayı üstlenebilmeli ve seçimini diğerlerinin varlığına saygılı, onur kırmayacak ve özgürlük kısıtlamayacak biçimde yaşayabilmenin çabasını sunabilmelidir.

Ahu Birlik

www.varolus.com


Yorumlar - Yorum Yaz