• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  BODRUM ŞİFA SANATLARI ATÖLYESİ
Reiki İlahi Aydınlanma
Çok değerli üstadımız İsmail Bülbül'ün Reiki ile ilgili bilgi karışıklıklarına, yanlış ve az bilinenlere son verecek, sorularınızı aydınlatacak bu donanımlı kitabı bir ve bütüne hayırlı, uğurlu olsun...

Reiki ile tanışmaya niyetlenenler, yeni başlayanlar ve ileri aşamalardaki tüm öğrenci ve eğitmenler için referans niteliğindeki bu eserin, başucu kaynağınız olması ve en yüksek faydayı sağlamanız dileğiyle... 


Prensipler

Reiki’nin 5 Prensibi’nin, Reiki’yi tekrar keşfederek ona adını veren ve sistematiğini oluşturan Dr. Mikao Usui tarafından, eski Budist metinlerden sağlandığı varsayılır.

Mikao Usui, zaman içinde Reiki’nin fiziksel kullanımı / seviyesi ötesinde yoğunlaşan ve karşılanması gereken zihinsel-duygusal / ruhani ihtiyaçlar için bir destek, bir yol haritası niteliğindeki bu prensipleri sıralamıştır.

Prensipler, ilerleme ve dönüşümü sağlayacak yasa niteliğinde görülebilen yüksek önermeler, disiplinler, erdemler olmasının yanı sıra; bize nerede durduğumuzu, gelişimimizde hangi aşamada olduğumuzu ve neler yapabileceğimizi işaret etmesiyle de önemlidir. Reiki’nin 5 prensibine genellikle Reiki 1. Seviyede şöyle bir değinilir, öğrenci de belki çok üstünde durmaz, bakar ve geçer; fakat ben inanıyorum ki zaten 5 prensiple bütünleşiliyor olsaydı Reiki’yle de bütünleşmiş olurduk; öte yandan prensipler Reiki’nin özünü, onunla sağlanmaya çalışılanı yansıtır ve Reiki ile kişide gelişir. Prensipleri bir köşede tutmaktan, isimlerini okuyup geçmektense onları Reiki çalışmalarımızda kullanmak, onaylamalar şeklinde uygulamak ya da onları kullanabileceğimiz farklı yollar keşfetmek; onları anlamak, sindirmek, onlarla bir olmak, onların bizdeki açılım, tekamül ve tezahürlerini görmek açısından çok faydalıdır. Belki onları düşünürken ya da çalışırken zorlandığımız, değiştirmek istediğimiz, anlamadığımız, hoşlanmadığımız ve bize bu şekilde kontrol ve rehberlik noktası sağlayan bazı prensipler olabilir.

Ego genellikle yüksek nitelikteki prensiplerle rutin olarak çalışmayı varlığı için tehlikeli bulabilir, böyle durumlarda zihniniz önünüze farklı biçim ve seviyelerde korkudan biçimlenen engeller, olumsuzluklar koyar, sizi bulunduğunuz yere geri çekilmeye, konfor alanında sizi korunmaya zorlar. Gönlünüzün ışığıyla uyanık kalarak, yılmadan, sevgi ve cesaretle yolunuza devam ettikten, o eşiği bir kez geçtikten sonra yarattığınız engellerin de yavaş yavaş size yol vereceğinden emin olabilirsiniz. Eşikten önce engeller, geçit vermeyen korkunç kapı bekçileridir. Eşikten sonra engeller, ancak yol aydınlatıcı yardımcı işaretçiler ve rehberlerdir.

Bazı kaynaklarda, Batı versiyonlarında farklılaştırılıp, genişletilmiş halleri bulunan bu sade ama dev prensipler; Reiki’ye bağlı olan, olmayan her kim tarafından tefekkür edilir, üzerine çalışılır, içselleştirilerek hayata entegre edilirse, inanıyorum ki tüm bir yaşam için yeterli açılıma sahip olma şansı elde edilebilir.

Diğer bölümlerde tek tek yorumlamaya çalışacağım 5 Prensip şu şekilde:

“Sadece Bugün İçin Endişelenme!”

“Sadece Bugün İçin Öfkelenme!”

“Tüm Canlılara Sevgi ve Saygı Duy!”

“Dürüst Ol!”

“Şükret!”

Bu vesileyle çok sevgili ve değerli üstadımız Mikao Usui’ye de şükranlarımızı iletmiş olalım.

Ahu Birlik.