• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  BODRUM ŞİFA SANATLARI ATÖLYESİ
Reiki İlahi Aydınlanma
Çok değerli üstadımız İsmail Bülbül'ün Reiki ile ilgili bilgi karışıklıklarına, yanlış ve az bilinenlere son verecek, sorularınızı aydınlatacak bu donanımlı kitabı bir ve bütüne hayırlı, uğurlu olsun...

Reiki ile tanışmaya niyetlenenler, yeni başlayanlar ve ileri aşamalardaki tüm öğrenci ve eğitmenler için referans niteliğindeki bu eserin, başucu kaynağınız olması ve en yüksek faydayı sağlamanız dileğiyle... 


Reiki Ne Değildir?

Bir şeyin ne olduğundan ziyade, ne olmadığına dair de bazen kafalarımız karışabiliyor, hele ki bu kadar çok kaynak ve dezenformasyon varken… O nedenle bu sayıda Reiki’nin ne olmadığını tekrar hatırlayalım istedim.

Reiki, bir ideoloji, bir inanç sistemi, dogma, din, tarikat, mezhep değildir.


Reiki, bir tıbbi tedavi / teşhis yöntemi değildir.


Reiki, herhangi bir sistemin (din, bilim, eğitim, toplum, kültür, zaman, coğrafya vs.) tekelinde ya da onun rızasına, kanıtına bağlı değildir.


Reiki, biyoenerji ya da yer küreden, kendinizden, kök çakradan aldığınız bir enerji değildir. Reiki’nin akması için, uygularken kendi enerjinizden vermez, araştırma, yönlendirme, yoğunlaştırma, kendinden aktarma vs. gibi işlemler yapmazsınız.


Reiki bir yerden çağırıp aldığımız bir enerji değildir, inisiyasyon sonrası katman ve çakraların temizlenip dengelenip ilahi enerjiye bağlanması sonucu zaten varlığınızla bütünleşip sizden akandır.


Reiki sadece tek alanda değil, hem maddi hem manevi alanda, 4 seviyede (ruh, zihin, duygu, beden) holistik ve geçirgen çalışır.


Reiki ile sadece dokunarak ve tek konsantrasyon odaklı değil, dokunmadan, astral seviyede, toplu ve çok boyutlu da (zaman, mekan, durum ötesi) çalışmalar yapılır.


Reiki, bir zorlama, rica minnet işi değil; özgür irade, liyakat, niyet, nasip, kısmet ve tekamül işidir.


Reiki, sadece iyi niyetle, sevgiyle ve şifa için kullanılır aksi durumlarda sonuçsuzdur; kullananın niyeti sadece kendine ayna olacaktır.


Reiki sert değil, güçlü fakat doğal, kendiliğinden, yumuşak bir enerji şifa kaynağıdır ve size göre açılır, siz içinde tekamül edersiniz.


Reiki, dilenirse farklı şifa teknikleri ve enerji çalışmaları ile entegre olup iş birliği içinde güçlü biçimde çalışabilir. Bunun yanı sıra tek başına da bütünsel bir sistemdir.


Doğru inisiyasyondan geçmemiş biri Reiki’yi aktaramaz ve kullanamaz. Reiki seviyelerinden doğru biçimde geçmemiş biri de o seviyenin enerjetik getirilerine nail olamaz.


Reiki, bir enerjetik, spiritüel soy ağacı/zinciri (el verme ve almadan) bağımsız değildir.


Reiki şifası ve inisiyasyonu aynı şey değildir.


Sizi uyumlayacak (inisiye edecek) kişi, soyağacı belgeli, en az 3B Master Teacher seviyesinde olup, bu durumda da en azından her seviyenin inisiyasyon ve çalışma kurallarını bilen bir üstat olmalıdır. Uzaktan Reiki aktaracak kişinin ise, en az 2. Seviyede olması gerekir.


Reiki’nin işlemesi için ona inanmanıza, bilmenize gerek yoktur; kendinizi açıp kabul ettiğinizde Reiki akar, bununla beraber inanç ve bilginin sizin niyet, farkındalık, alıcılık, çaba ve sürecinizi etkileyebilen çok güçlü nitelikler olduğu da tabii ki yadsınamaz.


Reiki kullanmayınca yok olmaz; kanallık ömürlüktür, kullanılmazsa sadece zayıflar, -tıpkı aura ve çakra çalışmalarını rutin olarak yapmadığımızda zamanla kaçınılmaz olarak tekrar sıkıntılar birikmeye başlayabileceği gibi- akışı tekrar canlandırmak için rutin pratikler yapmanız yeterlidir. Kimsenin çakraları kapalı değildir, sadece enerji az ya da fazla ve dengesiz akıyordur.


Reiki kendi ilahi bilincini taşır. Bu nedenle de yanlış yapma, zarar verme gibi şeyler mümkün değildir. Reiki nereye, ne miktarda, ne şekilde, ne zaman, ne süreyle gideceğini bilir ve izin verirseniz sizi yönlendirebilir. Bu anlamda olan şey benden dolayı oluyor, olmayan şey de benden dolayı olmuyor demek değildir. Başka bir deyişle de Reiki’de ben, sen, O ayrımı kalkar.


Reiki öğrenmek ya da Reiki şifası almak için aklı melekeleri çalışıyor olmanın dışında ve belli seviyeler için belli olgunlukları sağlamanın dışında bir ön şart, sınırlama, koşul, ayrım yoktur. Öğrenmek ya da enerji şifası almak isteyen, ihtiyacı olan herkes Reiki’yle çalışabilir. Anne karnındaki bebekler, yoğun bakımdaki insanlar, tüm canlılar ve cansız atfedilenlerde de Reiki çalışır.


Reiki’yi her yaştan, her inançtan, her durumda insan rahatlıkla, diğer sistemlere göre çok daha kısa sürede ve çabasız uygulayabilir.


Reiki, sizin her şeyi bir başka etkenin ya da kişinin eline testlim ettiğiniz, sorumluluklardan, çabadan sıyrıldığınız, her şeyi anında hayal edildiği gibi olduran sihirli bir değnek değildir. Tüm şifa sistemleri çok boyutlu aktif bir süreci içerir ve içinde pek çok dinamiği barındırır. Bu konuyla ilgili daha detaylı bir bakış açısını ‘Şifa Niyetine’ ve ‘Bir Yolculuğa Daha Çıkmadan Önce’ başlıklı yazılarımda bulabilirsiniz.


Reiki sembollerini yanlış çizer, yanlış söylerseniz semboller çalışmaz, bir zararı da olmaz. İnisiye olmayan birinde de semboller çalışmaz. Reiki’de ki ilahi semboller, bilinçaltı sembolleri vs. gibi inanç prensibine göre de çalışmaz, çalışma sistemi farklıdır.


Reiki, bir hobi, moda, ego, ‘ben yaptım kafama göre oldu’ aracı değildir.


Reiki seviyeleri de bir skor, yarış, statü, kişisel tatmin ve ikame olarak kılıf değil, sindirilmesi gereken uygulama, sorumluluk, süre ve açılımları olan derin, ciddi içsel ve soyuttan somuta, maneviden maddiye inen seviyelerdir ki bu seviyelerin enerjileriyle gerektirdiği şekilde bütünleşmeden bunların dışsal tezahürleri de zaten tam mümkün olmaz dolayısıyla Reiki çerçevesi her ne kadar belli olsa da, her bir kişide tekrar doğar ve dünyaya onun parmak iziyle gelir.


Reiki; eşsiz niteliği ve muazzam faydalarına rağmen bu düzlemde illa ki tek yol olmadığı gibi, birçok değişkene bağlı olarak herkesin birbiriyle aynı biçim, zaman ve oranda rezonansa girdiği bir yol da değildir.

Hepimize Aşkla, şifalı, enerjisi pırıl pırıl baharlar diliyorum.

Ahu BİRLİK
www.varolus.com


Yorumlar - Yorum Yaz