• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  BODRUM ŞİFA SANATLARI ATÖLYESİ
Reiki İlahi Aydınlanma
Çok değerli üstadımız İsmail Bülbül'ün Reiki ile ilgili bilgi karışıklıklarına, yanlış ve az bilinenlere son verecek, sorularınızı aydınlatacak bu donanımlı kitabı bir ve bütüne hayırlı, uğurlu olsun...

Reiki ile tanışmaya niyetlenenler, yeni başlayanlar ve ileri aşamalardaki tüm öğrenci ve eğitmenler için referans niteliğindeki bu eserin, başucu kaynağınız olması ve en yüksek faydayı sağlamanız dileğiyle... 


Reiki Seviyeleri

 Usui Reiki, klasik bakış açısıyla belli nitelikleri, gelişim ve süreçleri izleyen 3 seviyeyi içerir ve 3. seviye sonradan kendi içinde 2 aşamaya ayrılmıştır. Bu nedenle, aslında 4 seviyeli bir sistemden de bahsedebiliriz. Daha sonraki son dönem araştırmalarla, Reiki'nin geleneksel olarak Grandmaster (Büyük Üstad) ve Grandmaster Teacher (Büyük Üstad Eğitmen) aşamalarını da içerdiği ortaya çıkarılmıştır.
 
Reiki 1. Seviye; başlangıç, temel, tanışma seviyesi olarak fiziksel / duygusal düzlemi, kendine ve başkalarına Reiki’yi elle, dokunarak aktarmayı içerir. Bu düzeyde eterik düzeyde çalışılır, Reiki’yle ilk teması ve bağımızı içerdiğinden oldukça heyecanlı, hareketli, sorgulamaların, dönüşümlerin başladığı bilgi dolu yepyeni bir süreçtir.
 
Reiki 2. Seviye; duygusal / zihinsel düzeyde çalışılan, astsal düzeye de geçişi içeren, yoğun ve derin bir ilerleme, dönüşüm ve yüzleşme seviyesidir. Bu düzey, Reiki’nin anahtarları olan, "enerji yüklenmiş" 3 ilahi sembole uyumlanma ile zihinsel / duygusal şifa sürecini (elle dokunmadan, uzay / zamandan bağımsız olarak, beş duyu ve 3 boyut ötesinde ) barındırır. Bu nedenle, 1. Seviyeye göre oldukça fazla uygulama alanı bulunur ve buna göre de sindirilmesi gereken açılımlar barındırılır. 
 
Reiki 3. Seviye / Reiki 3A / Reiki Master düzeyi ile; artık astral düzlemde çalışılır ve ruhsal boyutun görünümü içerilir. Bu seviyede Reiki’nin ustalık / üstadlık sembolüne uyumlanılır, bu sembolün kullanım alanları ve bilgisine sahip olunur; fakat ustalık sembolü başkalarını Reiki’ye inisiye etmek için ancak 4. Seviye / Reiki 3B / Reiki Master Eğitmen ile kullanılabilir hale gelir. 3. Seviye, eğitmenliğe hazırlanış ve geçiş aşaması olarak da adlandırılır. Reiki bu seviyeyle beraber bambaşka bir yolculuğa bürünür. Reiki yaşamın her alanına dahil edilir, yaşanır ve kişi üzerinde hakim olur. Reiki Üstadlığı ile -kişi Reiki’yi jenerasyonlara aktarmayı içermiyorsa- klasik Reiki çemberi tamamlanır.
 
Reiki 4. Seviye / Reiki 3B / Reiki Master Eğitmen seviyesi; başkalarını Reiki’ye inisiye etme, öğretmenlik seviyesi ve bir Reiki Üstadı eğitebilirlik yetkinliği içerir. Reiki 3. seviyede uyumlanan üstadlık sembolü 4. seviyeye gelmeden başkalarını Reiki'ye kanal yapmak (inisiyasyon sembolü olarak) için kullanılamaz. Bu ruhsal aşamada kişi, inisiyasyon bilgilerine adım atar, Reiki’yi jenerasyonlara aktarma yolunda yürüme gücü, dengesi ve sorumluluğuna açılır.
 
Bir takım tartışmalar, ihtiyaçlar ve Japon toplumunun da kapalı yapısı sebebiyle sis perdesi ardında kalan aşamalar gerçeği; yıllar süren araştırmalar ve çabalar sonucu mutabakata bağlanmıştır; Usui Reiki ekolünde 4 geleneksel, 4 Işık aşaması olmak üzere toplam 8 basamaklı sistem esas alınmaktadır. Buna göre devam edersek;
 
Reiki 5 & 6 (5 ve 6 birlikte uyumlanır) Grandmaster seviyesi olup “Büyük Huzur ve Büyük Paylaşım” olarak adlandırılır.

Reiki 7 & 8 (7 ve 8 birlikte uyumlanır) Grandmaster Eğitmen seviyesi olup “Büyük Özgürlük ve Büyük Barış” olarak adlandırılır.
 
9'dan 12'ye kadar olan geleneksel Usui Reiki sistemi dışındaki aşamaları Severina da Silva, 13'den 15'e kadar olan aşamaları Roberta Rianard, 16 ve 17. aşamaları Shiana Ho Cha Üstadlar Usui Reiki'ye eklemişlerdir...
 
 9. Aşama “Gerçek Mutluluk”,
10. Aşama “Büyük Umut”,
11. Aşama “Büyük Güç”,
12. Aşama “Büyük Sevgi”,
13. Aşama “Büyük Öğreti”,
14. Aşama “Kendini Tanıma”,
15. Aşama “Yaşam Yolu”,
16. Aşama “Birlik Beraberlik”,
17. Aşama “Son Işık / Zaman ve Mekan Üstü Yolculuk” şeklindeki Işık Aşamalarıdır.

 


.