• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  BODRUM ŞİFA SANATLARI ATÖLYESİ
Reiki İlahi Aydınlanma
Çok değerli üstadımız İsmail Bülbül'ün Reiki ile ilgili bilgi karışıklıklarına, yanlış ve az bilinenlere son verecek, sorularınızı aydınlatacak bu donanımlı kitabı bir ve bütüne hayırlı, uğurlu olsun...

Reiki ile tanışmaya niyetlenenler, yeni başlayanlar ve ileri aşamalardaki tüm öğrenci ve eğitmenler için referans niteliğindeki bu eserin, başucu kaynağınız olması ve en yüksek faydayı sağlamanız dileğiyle... 


Reiki Neden & Nasıl Ücretlendirilir

  
Bu konu; özellikle toplumsal olarak da sıkıntılar yaşadığımız hassas ve aydınlanması gereken bir konudur.
 
Her şeyin içinde ve dışında bulunup temel olan, kullandığımız ve yaydığımız “Evsensel Yaşam Enerjisi”nin ya da “İlahi Nur’un” yani Reiki’nin ücretlendirilmesi; onun yapısına uygun değildir. Ücretlendirilen şey de zaten Reiki değildir! Ücretlendirilen şey; eğitmenin inisiyasyon yapabilecek duruma gelmek için harcadığı zaman, emek, maliyet ve enerjinin aktarımı için hazırladığı belli bir formu / kanalı oluşturmak için harcadıklarının pratik bir geri dönüşümüdür.
 
Başka bir açıdan Reiki; her şeyi yöneten ilahi yasaların, alma / verme ve akış dengesiyle içiçedir, dolayısıyla size verilen / aldığınız bir şeyin dengesini, ancak verdiğiniz / karşı tarafın sizden aldığı bir şeyle sağladığınızda o şeyi hakkıyla kullanabileceğinizi anlamanız gerekir. Bu sağlanamadığında alıcı da verici de altından kalkması mümkün olmayan pek çok seviyede sıkıntı yaşamaya başlar. Borçlu ya da alacaklı hissetmenin de blokaj doğuracağı ve bu durum içinde belli bir enerjiyi layığıyla kullanamayacağımız, aktaramayacağımız aşikardır.
 
Para da tüm maddi ve manevi değerler gibi temelde bir enerjidir ve yaratıcının tezahürüdür. Verilen şey illa ki para mı olmalıdır? Hayır, fakat Reiki öğretmenleri genellikle hayatlarını profesyonel anlamda -tam zamanlı olarak- bu işten kazandıkları ve sanılanın aksine maddi hayat ve bu düzlemin ihtiyaçlarını da yine onun araçlarıyla herkes gibi karşılamak zorunda oldukları için geçimlerini de parayla sağlarlar, dolayısıyla bu değer pratiklik açısından genellikle paraya denk düşüyor.
 
Bolluk ve bereket enerjisinin maddesel tezahürlerinden biri olan parayla ilgili bakış açımızda sıkıntılarımız, negatif yansıtmalar varsa; bunun mutlaka enerji blokajları, çekirdek inanç, bilinçdışı dirençler vs. ile bağlantılı olduğunu, sorunun para değil, dışsal düzeyde onu ikame olarak kullanan takdir, kabul, değer duygusu, akış, yaratıcılık, bolluk bereket gibi bir çok hayati alanda yerleşik bir tıkanmayla ilgili olduğunu ve giderek tüm sistemi daha da dengesizleştirip çok boyutlu sıkıntılara yol açacağını mutlaka anlamamız gerekir. Öte yandan; para ve buna bağlı enerjilerin akışıyla ilgili sıkıntılar, spiritüel düzlemde olanları çok daha fazla meşgul eden ve entegre edilip dönüştürülmesi gereken en önemli yaşam alanlarından da biridir. Herhangi bir şey talep etmeden bu işi yapan kişilerin tükenme seviyesine geldikleri, enerjinin gerektiği biçimde çift taraflı akamadığı bir çok örnek görebilirsiniz. Her şeyin bir bedeli vardır; ama insan genelde kendi kriterlerine göre belirlediği bir takım şeyleri bedelsiz almaya ve vermeye meyillidir, genellikle de bedelsiz alınabilir ya da verilebilir gibi görülenler bazen en yanıltıcı ve en değerlilerdir. Bazen de o çok paha biçtiklerimiz, sadece biçimden ibarettir. Değeri maddi, manevi çift kanalla dengeyle belirlenemeyen herhangi bir şey, nihayetinde sömürür ve sömürülür. Para da her şey gibi bizim ona bakış açımızla negatif, pozitif ya da dengede olur. Kendisi ne yüceltilecek ne de yerin dibine sokulacak bir alan fakat bir araç, ihtiyaç, değer ve akıştır. Manevi bir enerjiyi, bilgiyi maddeyle topraklamadan onu gerçekliğinizde tezahür ettiremezsiniz. 
 
Ben kendi deneyimlerimce, Reiki için talep edilen ortalama ücretlerin, Reiki sayesinde kazandıklarım yanında gökyüzünde bir yıldıza denk düştüğünü ve tüm taraflar için uygun olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Reiki inisiyasyonu aldığınızda başkasının size ya da yakınlarınıza Reiki vermesine artık muhtaç olmazsınız, dahası Reiki seviyelerinin inisiyesi ömürlüktür, rutin olarak ödeme yapılan bir işlem değildir. Ödenen ücretlerin inisiyasyon sürecinden ziyade uzun bir süreci kapsayan eğitimler, rehberlik, bilgiler, kontroller vs. için olduğu da göz önüne alınırsa oldukça makul olduğu görülecektir. Fiyatlar belirlenirken; Reiki seviyesi, Reiki inisiyasyon şekli / süresi, eğitim içeriği / süresi, Reiki’nin verildiği mekan, ihtiyaçlar, etik durumlar gibi pek çok kriter etkili oluyor. Reiki eğitmenleri bunları kişisel olarak belirlerken adaletli tartmaktan da bizzat sorumludur.
 
Reiki seviye ücretlendirmelerinin Reiki’nin ilk zamanlarına kıyasla oldukça düşük olması, , bugün dünyanın her köşesinden ihtiyaç duyan pek çok insanın Reikiyle tanışmasını sağlayan önemli bir etkendir. Eskiden, kişinin belli bir seviyeyi alırken bir takım kişisel korkulardan ya da kişi elindekinin değerini anlayabilsin diye, o yoğunluğa denk düşen ve çoğu kişinin karşılayamayacağı, yüksek miktarlarda pahalar biçilirdi. Ortalamanın altında ya da üzerinde bir ücret belirlemesinin eğitim ve inisiyasyonu iyi ya da kötü olarak belirleyebilecek bir kriter olmadığını da unutmamak gerek. Önemli olan seçiminizi araştırarak, gönlünüzü dinleyerek ve nihayetinde içinize sindirerek ama aldığınız şeye mutlaka bir paha biçerek, verdiğiniz şeye biçilen pahayı da asla geri çevirmeden yapabilmenizdir. Bu her alanda, her zaman böyledir.
..

.